top of page

Początki naszego kościoła

Pierwsze starania w kwestii budowy koÅ›cioÅ‚a w Rybniku Paruszowcu poczyniono w 1957 roku, kiedy to, po tzw. „odwilży październikowej”, ks. bp StanisÅ‚aw Adamski przedstawiÅ‚ takÄ… propozycjÄ™ przed Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Czasy jednak nie byÅ‚y sprzyjajÄ…ce i decyzja o realizacji dojrzewaÅ‚a bardzo dÅ‚ugo.

 

Dopiero w 1982 roku ówczesny proboszcz Bazyliki Å›w. Antoniego ks. Alojzy Klon mógÅ‚ oficjalnie wystÄ…pić do wÅ‚adz o zezwolenie na budowÄ™ koÅ›cioÅ‚a w Paruszowcu. Wtedy jednak zaczęły mnożyć siÄ™ trudnoÅ›ci z zatwierdzeniem terenu pod przyszÅ‚Ä… Å›wiÄ…tyniÄ™.

 

Wreszcie, po piÄ™ciu latach staraÅ„, ks. bp Damian ZimoÅ„ wyznaczyÅ‚ ks. Henryka Groborza na budowniczego koÅ›cioÅ‚a. W tym samym roku rozpoczęło siÄ™ zaÅ‚atwianie nowej lokalizacji, uzgodnieÅ„ budowlanych i przygotowanie planów architektonicznych. Prace te trwaÅ‚y dwa lata, a w ich toku projektantem zostaÅ‚ mgr inż. Marian SkaÅ‚kowski zaÅ› konstruktorem mgr inż. Marek SkaÅ‚kowski (obaj z Katowic). Kierownikiem budowy zgodziÅ‚ siÄ™ być mgr inż. Piotr Mirecki z Rybnika.

 

RozpoczÄ™to gromadzenie materiaÅ‚ów i maszyn budowlanych, postawiono też magazyny oraz ogrodzono teren.

 

Wreszcie, 30 maja 1989 roku, w dniu liturgicznego wspomnienia bÅ‚. Jana Sarkandra, odbyÅ‚o siÄ™ uroczyste poÅ›wiÄ™cenie placu budowy – pierwsze ważne wydarzenie w życiu rodzÄ…cej siÄ™ parafii.

 

Z dniem 1 października 1989 roku,  ks. bp Damian ZimoÅ„ erygowaÅ‚ tymczasowÄ… parafiÄ™ bÅ‚. Jana Sarkandra w Paruszowcu.

 

16 sierpnia tego samego roku Urząd Miasta wydał zgodę na budowę kościoła i rozpoczęcie prac budowlanych. 1 stycznia 1990 roku, biskup ustanowił stałą parafię bł. Jana Sarkandra i nadał jej osobowość prawną. Ks. Henryk Groborz, aby być bliżej samej budowy, przeprowadził się z parafii św. Antoniego na Paruszowiec, do budynku przy ul. Przemysłowej 16, gdzie od roku 1973 funkcjonowały salki katechetyczne, a w niedziele i święta odprawiane były Msze św.

 

Do koÅ„ca 1989 roku gotowe byÅ‚y fundamenty oraz część Å›cian dolnej części koÅ›cioÅ‚a, której budowa dokoÅ„czona zostaÅ‚a w roku nastÄ™pnym. Wtedy też poÅ‚ożono prowizorycznÄ… posadzkÄ™ w piwnicach oraz doprowadzono media. I tak, dziÄ™ki wspólnym staraniom wielu parafian, w grudniu 1990 roku, w dolnym koÅ›ciele odbyÅ‚a siÄ™ pierwsza Pasterka i Msze Å›w. Bożonarodzeniowe. Warunki jak w betlejemskiej szopce: mróz i szron na Å›cianach, ale w sercach gorÄ…co. 

 

Z wiosnÄ… 1991 roku zaczęły rosnąć mury koÅ›cioÅ‚a, rozpoczÄ™to też przygotowania do różnych etapów betonowania. RuszyÅ‚y prace ciesielskie i zbrojarskie. Na poczÄ…tku lipca zabetonowano chóry, a w październiku pierwszÄ… część stropu pod dach koÅ›cioÅ‚a. Niestety dość wczesne nadejÅ›cie zimy uniemożliwiÅ‚o wykonanie caÅ‚oÅ›ci dachu. PoczÄ…wszy od odpustu, który odbyÅ‚ siÄ™ 2 czerwca, parafianie gromadzili siÄ™ już w każdÄ… niedzielÄ™ na liturgii w dolnym koÅ›ciele. Jedynie w tygodniu msze Å›w. odbywaÅ‚y siÄ™ jeszcze w kaplicy przy ul. PrzemysÅ‚owej.

 

Rok 1992 przyniósÅ‚ rozpoczÄ™cie prac przy estakadzie, zaÅ› w 1993 wybudowano parter probostwa. Prace te dokoÅ„czono w roku nastÄ™pnym, kiedy to również, późnÄ… jesieniÄ…, rozpoczęło siÄ™ tynkowanie wnÄ™trza koÅ›cioÅ‚a, a nieco wczeÅ›niej wykonano caÅ‚Ä… instalacje elektrycznÄ….

 

W roku 1995 Ojciec ÅšwiÄ™ty Jan PaweÅ‚ II wyniósÅ‚ na oÅ‚tarze naszego patrona – Å›w. Jana Sarkandra. GÅ‚ówne uroczystoÅ›ci, w których uczestniczyÅ‚o wielu parafian, odbyÅ‚y siÄ™ 21 maja w OÅ‚omuÅ„cu. Nazajutrz Ojciec ÅšwiÄ™ty goÅ›ciÅ‚ w Skoczowie, gdzie w trakcie Mszy Å›w. delegacja miasta Rybnika wrÄ™czyÅ‚a mu dar oÅ‚tarza w postaci obrazu wykonanego w emalii przez pracowników Huty „Silesia” przedstawiajÄ…cego osobÄ™ Å›w. Jana Sarkandra z widokiem naszego koÅ›cioÅ‚a w tle.

 

Budowany koÅ›cióÅ‚ wzbogaciÅ‚ siÄ™ w tym roku o okna. ZaÅ› latem księża zamieszkali w prowizorycznych warunkach na probostwie. Rok 1996 wypeÅ‚niÅ‚y prace wykoÅ„czeniowe i to na wielu frontach: we wnÄ™trzu koÅ›cioÅ‚a wprawiono ostatnie okna, rozpoczÄ™to kÅ‚adzenie posadzki oraz przygotowano podwyższenie pod prezbiterium, na zewnÄ…trz zaÅ› wykonano porÄ™cze przy estakadzie oraz porzÄ…dkowano teren wokóÅ‚ koÅ›cioÅ‚a.

 

W lipcu 1997 roku PolskÄ™ nawiedziÅ‚a ogromna powódź. To tragiczne wydarzenie nie ominęło też naszej parafii. Woda zalaÅ‚a parter probostwa i dolnÄ… część koÅ›cioÅ‚a. Z tego też powodu, nieco szybciej niż planowano, Msze Å›w. zaczÄ™to odprawiać w górnym koÅ›ciele. JednoczeÅ›nie trwaÅ‚y tam prace wykoÅ„czeniowe. W tym samym roku rozpoczęła siÄ™ budowa przykoÅ›cielnej wieży. W sierpniu tego samego roku, parafia przeżywaÅ‚a niecodziennÄ… uroczystość, jakÄ… byÅ‚a Peregrynacja Kopii Obrazu Matki Boskiej CzÄ™stochowskiej. CaÅ‚a wspólnota dÅ‚ugo przygotowywaÅ‚a siÄ™ na te chwile, które bez wÄ…tpienia zapadÅ‚y w pamiÄ™ci wielu parafian.

 

Wreszcie w 1998 roku wykonano gÅ‚ówne elementy prezbiterium: ambonkÄ™, oÅ‚tarz, chrzcielnicÄ™, tabernakulum oraz krzyż. Przy oÅ‚tarzu stanęła figura Å›w. Jana Sarkandra – dzieÅ‚o StanisÅ‚awa Pietrusy, artysty rzeźbiarza z Katowic. OdbyÅ‚o siÄ™ też malowanie koÅ›cioÅ‚a, wstawiono Å‚awki w nawie gÅ‚ównej, zakupiono żyrandole oraz zostaÅ‚ wykonany ozdobny witraż. Teren wokóÅ‚ koÅ›cioÅ‚a oraz probostwa zostaÅ‚ uporzÄ…dkowany i ogrodzony. Zdecydowana wiÄ™kszość prac na budowie zostaÅ‚a wykonana w czynie spoÅ‚ecznym przez samych parafian. Fundusze na budowÄ™ w 90 % pochodziÅ‚y z ofiar wiernych powstajÄ…cej Å›wiÄ…tyni. ResztÄ™ stanowiÅ‚a pomoc parafii patronackich oraz dobrodziejów, również spoza Rybnika.

 

28 października 1998 roku ksiądz arcybiskup Damian Zimoń dokonał uroczystej konsekracji kościoła pod wezwaniem św. Jana Sarkandra w Paruszowcu. Uczestniczyły w niej liczne delegacje rybnickich parafii, przedstawiciele władz miasta, projektant, konstruktor oraz kierownik budowy, goście, ale przede wszystkim dumni i szczęśliwi w tym dniu parafianie.

 

Po skończonych uroczystościach, ks. proboszcz Henryk Groborz wzruszonym głosem dziękował: wszystkim i za wszystko. Niestety, ten wspaniały kapłan niedługo cieszył się dziełem swojego życia, a parafianie jego obecnością i posługą w nowej świątyni. Odszedł do Domu Pana, po długiej i ciężkiej chorobie, 28 stycznia 2000 roku.

 

W tym samym roku parafię objął ks. Rudolf Gniździa. Pełnił posługę proboszcza do lipca 2022.

 

Aktualnym proboszczem Parafii jest ks. Mariusz Nitka.

​

bottom of page